Ako vybrať brúsku?

Brúska je nenahraditeľná pri úprave starého dreva

Brúska dokáže nielen brúsiť, ale aj rezať, vyhladzovať alebo odstrániť poškodený lak. Pretože ale existuje niekoľko typov a žiadna sa nehodí na všetko, mali by ste sa pri výbere riadiť niekoľkými jednoduchými radami. Pred kúpou samotnej brúsky sa zamyslite, na čo konkrétne ju budete potrebovať.

  • Jakub, redakcia Heureka.sk
  • Doba čítania: 8 min.

Brúska podľa typu

Ako vybrať uhlovú brúsku

Uhlová brúska je tiež známa ako flexa alebo rozbrusovačka. Je vhodná na drevo, obklady a dlažby, tehly, plechy alebo dokonca hrubé kovové nosníky. Kvôli vysokým otáčkam však táto brúska nie je ideálna na horľavé materiály. Žiaduce je preto zvážiť kúpu modelu uhlová brúska s reguláciou otáčok a oplatí sa tiež ochrana proti preťaženiu a pozvoľný nábeh do otáčok. Antivibračná a prídavná rukoväť a predovšetkým ochrana proti opätovnému zapnutiu taktiež pomôže vašej bezpečnosti. Niektoré modely potom automaticky rozpoznajú, ak sa kotúč zasekne do materiálu a vypnú sa.

Jedným zo zásadných parametrov je príkon motora, ktorý vypovedá o tom, aká je brúska výkonná. Pre bežné domáce použitie stačia hodnoty okolo 600 W, pre náročnejšie práce hľadajte modely s príkonom 1000 W. Vyhľadávaným pohonom je batéria (aku uhlová brúska). Ďalším dôležitým údajom je priemer brúsneho kotúča. Na drobnejšie a menej náročné práce stačí priemer 115 alebo 125 mm. Väčší z týchto rozmerov môžete považovať za najrozšírenejší a najuniverzálnejší.

Uhlové brúsky

Akú excentrickú brúsku

Excentrická brúska funguje na podobnom princípe ako tá vibračná, iba okrem pohybu na osi vpred a vzad zároveň opisuje malú kružnicu. Využitie nájde pri oprave laku na aute alebo všade tam, kde je zaoblený povrch. Do tejto kategórie by sa mohla zaradiť aj klasická leštička - brúska na karosérie, ktorá vám pomôže nielen pri odstraňovaní starého laku, ale predovšetkým pri leštení a voskovaní karosérie auta.

Vyhľadávaným pohonom je opäť predovšetkým ten batériový - excentrická brúska aku. Pokiaľ budete pracovať na menších plochách, budú vám stačiť modely s výkonom cca 180 W. Napriek tomu by ste si mali nechať nejakú výkonovú rezervu, a preto sa zamerať sa na typy s výkonom 180–300 W. Sledujte aj počet brúsnych kmitov. Štandardné hobby brúsky zvládajú až 22 000 kmitov/min, profesionálne typy dosahujú až 32 000 kmitov/min.

Pre brúsnu plochu platí, že čím je väčšia, tým by mal byť aj väčší výkon brúsky. Štandardný tvar brúsnej dosky je kruhový, niekedy je ale možné ju vymeniť za takzvanú „delta“ brúsnu dosku, ktorá lepšie prenikne do horšie prístupných rohov. Na dosku sa potom upína brúsny papier. Lacnejšie a staršie typy ho pripevňujú kovovými svorkami, modernejšie riešenie predstavuje suchý zips. Vždy si preto strážte, či kupujete správny druh papiera.

Pokiaľ chcete zvýšiť intenzitu brúsenia, posúvajte brúsku vpred a vzad ako hoblík. Nikdy na ňu nevyvíjajte väčší tlak – mohli by ste poškodiť motor.

Excentrické brúsky

Vibračná

Vibračná brúska je ideálna pre jemné brúsenie rovných plôch a hrán. Funguje jednoducho – motor rozkmitá pracovnú dosku, na ktorej je upevnený brúsny papier. Tieto vibrácie sú potom utlmené vnútornými mechanizmami, napr. gumovými „silentblokmi“.

Zvláda drevo, tmel, plasty aj kovy, kedy záleží práve na druhu brúsneho papiera. Rozhodne ju však nepoužívajte na stavebné materiály, ako je napr. sadrokartón. Jemný prach by mohol poškodiť motor.

Vibračné brúsky

Sanačná

Sanačná brúska, najčastejšie používaná ako sanačná brúska na betón, vychádza konštrukčne z uhlových brúsok s dôrazom na výkonný motor a kvalitný kotúč s priemerom aspoň 125, ideálne až 150 mm. K jej užitočným funkciám patrí elektronická regulácia otáčok alebo konštantná elektronika. Tá dokáže udržať rovnaké otáčky bez zmien aj vo chvíli, keď sa mení prítlak. Do tejto kategórie patria aj sanačné frézky.

Na použitie na vyzretý betón vyberajte zo špeciálnych typov hrncových kotúčov, pretože len tie zvládnu dlhodobý vysoký tlak. Pri práci so sanačnou brúskou na stroj nijako netlačte, spravidla stačí prítlak samotného stroja.

Pretože pri použití vzniká množstvo jemného a nebezpečného prachu, je dôležité jeho odsávanie. Aj preto sú kotúče vybavené mechanizmom na pripojenie na priemyselné vysávače.

Sanačné brúsky

Pásová

Pásová brúska je vhodná pre väčšie plochy alebo rýchlejšie odoberanie materiálu. Namiesto kotúča tu nájdete brúsny pás, na ktorý sa upína brúsny papier. Ideálna hodnota príkonu je 700 W na domáce použitie, profesionálne stroje majú príkon 1000 W a viac. Bez obáv možno použiť ako pásová brúska na kov aj ako pásová brúska na drevo.

Pásové brúsky

Kotúčová

Kotúčová brúska je väčšinou stolová brúska s napevno uchyteným kotúčom , častejšie s 2 kotúčmi s rôznymi zrnitosťami. Ponúka presné vedenie kotúčov a zvládnete s ňou väčšinu dielenských prác - brúsenie, leštenie aj ostrenie. K výbave často patrí robustný podstavec s možnosťou uchytenia, ochranné štítky kotúčov alebo nastaviteľné opierky na obrobok. Príkon dostačujúci na bežné domáce použitie sa pohybuje okolo 500 W.

Kotúčové brúsky

Priama

Priama brúska ponúkne malé rozmery, vysoké otáčky a schopnosť sa dostať do ťažko dostupných priestorov. Exceluje v detailnej úprave povrchu aj vďaka širokej ponuke príslušenstva. Najčastejšie medzi ne patria rôzne stopkové telieska a stopkové frézky, ideálnymi kupcami preto budú modelári. Na hobby použitie stačí príkon cca 130 W. Profesionálnejšie modely môžu mať túto hodnotu až na úrovni 500 W a viac.

Priame brúsky

Ďalšie typy

Medzi ďalšie vyhľadávané typy patria napr.:

Oscilačná brúska Multifunkčná brúska Mini brúska Valcová brúska

Akú brúsku na nože, na drevo a na vrtáky

Pokiaľ potrebujete brúsku určenú na špeciálny účel, poprípade na určitý materiál, hľadajte podľa konkrétneho parametra v našich prehľadných filtroch:

Podľa určenia

  • Brúska na nože - špeciálna, často viacúčelová ostrička, ktorou nabrúsite nože, nožnice alebo napríklad čepeľ hobľovacieho noža
  • Brúska na vrtáky - väčšinou je prispôsobená na brúsenie a tvarovanie špičiek špirálových vrtákov
  • Brúska na reťaze - kompaktný prístroj, ktorý jednoducho nabrúsi všetky štandardné druhy pílových reťazí
  • Brúska na kamene - často prívodom vody upravená brúska pre mokré opracovanie napr. žuly a mramoru
  • Brúska na sadrokartón - ideálne, ak potrebujete zahladiť škáry medzi sadrokartónovými alebo polystyrénovými doskami

Podľa materiálu

Brúska na drevo Brúska na betón Brúska na kov

Brúsky a parametre

  • Príkon – množstvo energie, ktoré prístroj odoberá z elektrickej siete a ktoré nám hovorí, aká je brúska výkonná
  • Otáčky – číslo, ktoré udáva počet otočení kotúča alebo pásu za jednu minútu, nezáleží pritom na veľkosti kotúča, ale na motore brúsky
  • Úberový výkon – parameter, ktorý uvádza o koľko, ako rýchlo, akou silou a akým výkonom brúska obrúsi daný úsek
  • Brúsn plocha – týka sa iba modelov s brúsnym papierom alebo tanierom, označuje sa tak veľkosť plochy v styku s materiálom
  • Uhol brúsenia – ide o uhol, pod ktorým by ste mali s daným kotúčom, resp. brúskou brúsiť
  • Hmotnosť – vždy záleží na využití a type brúsky, pretože zatiaľ čo u hobby uhlovej alebo vibračnej brúsky môže byť ideálna hmotnosť 1,5 kg, kotúčová brúska váži až 15 kg (pridáva jej to na stabilite)

Dôležité faktory

Ergonómia

V popise výrobku vždy hľadajte možnosť nastavenia držadiel. Ideálne vyberajte model s povrchom, ktorý dokáže tlmiť vibrácie. Výhodné je taktiež jednoduché upínanie a výmena brúsnych kotúčov a papierov. Užívanie spríjemní aj možnosť polohovania a pridanie druhej rukoväte.

Ovládanie

Niektoré uhlové brúsky sú designované na ovládanie a kontrolu jednou rukou, jedná sa však o výnimky, väčšina brúsok vyžaduje manipuláciu oboma rukami. Brúsky môžu byť tiež upravené špeciálne pre ľavákov.

Funkcie

K tým dôležitým patrí okrem iného aj bezpečnostná poistka, možnosť upnutia ochrany proti odlietavajúcemu materiálu, regulácia alebo aretácia otáčok, ochrana pred spätným rázom, preťažením atď. Zvýšenú pozornosť venujte možnosti odsávania prachu, ďalšie užitočné funkcie sú napr. automatické zapnutie a zastavenie, pozvoľný nábeh do otáčok, udržiavanie konštantných otáčok a pod.

Súčasť balenia

V balení vám väčšinou nepríde iba brúska samotná. Príslušenstvo má často podobu rôznych krytov, rukovätí, kľúčov potrebných na montáž, filtrov, kotúčov alebo brúsnych papierov. Pri nákupe aku náradia si vždy kontrolujte, čo všetko obsahuje balenie. Často sú v ponuke podobne vyzerajúce varianty, jediný rozdiel je v tom, že jeden obsahuje akumulátor aj nabíjačku, zatiaľ čo ten druhý počíta s tým, že toto príslušenstvo už máte.

Brúsne kotúče a papiere

Brúsne kotúče sa delia na rezné, brúsne a diamantové na rezanie betónu, asfaltu alebo kameňa. Pri výbere zohráva dôležitú úlohu zrnitosť. Kotúč s hrubšou zrnitosťou sa hodí pre väčšie odoberanie materiálu, alebo pokiaľ brúsite materiál so sklonom k ​​mazľavosti. Mäkký kotúč bude ideálny vtedy, keď vás čaká práca s materiálom citlivým na teplo, tvrdým materiálom, alebo ak chcete obrobok brúsiť čelom kotúča.

Hrubé kotúče sú označené číslami 20, 22 alebo 24, stredné 30, 36, 46 a 60 a jemné majú číslovanie 80, 100 alebo 120. Pre brúsny papier platí viac-menej to isté, nesie označenie P a číslo od 20, ten je najhrubší, až po 400, čo je označenie pre ten najjemnejší.

Možnosti napájania

Najčastejšie sa stretneme s 2 modelmi, čo je elektrická brúska napájaná zo siete a aku brúska poháňaná batériou. Výhodou aku verzie je jednoduchšia manipulácia, pretože vás neobmedzuje prívodný kábel. Prémioví výrobcovia navyše ponúkajú možnosť použitia jedného akumulátora (najčastejšie Li-Ion) do viacerých druhov náradia tej istej značky. Zásadné parametre sú napätie a kapacita, nevýhodou aku náradia je vyššia cena.

Príslušenstvo

Brúsky - kotúče

Brúsky - príslušenstvo

Ďalšie elektrické náradie

Mikronáradie

Aku vŕtačky a skrutkovače

Elektrické skrutkovače

Rázové uťahováky

Elektrické kladivá

Vŕtačky

Rady na záver

Vždy používajte ochranné pomôcky

Pokiaľ pracujete s brúskou, počítajte s prašným prostredím. Preto používajte rúško, alebo ešte lepšie respirátor. Dôležitá je aj ochrana očí, vhodné sú aspoň okuliare, ešte lepšie potom štít. Samozrejmosťou by mali byť rukavice a v prípade odlietajúcich iskier aj vhodný pracovný odev a pevné topánky.

Správna údržba a používanie brúsky

Akékoľvek čistenie, mazanie a výmena kotúča alebo papiera musí prebiehať na vypnutom stroji a s vytiahnutým elektrickým káblom zo siete. Ak bol stroj dlhší čas mimo prevádzky, vymeňte mazivo a prekontrolujte motor. Vždy používajte kotúče maximálne na hodnotu povoleného opotrebovania a nikdy nepoužívajte kotúče poškodené.